Stahleck 2011 by Rozy

Stahleck 2011

Letos jsem se na hrad Stahleck neobvykle těšil. Už tomu byly 2 roky, co jsem tam byl naposledy. Mnohé se od té doby změnilo. Hra se posunula o notný kus dopředu a česká základna hráčů také. V roce 2009 jsme jeli jen ve čtyřech, zatím co letos Stahleck navštívila devítičlenná česká výprava. Stejně tak se zvýšila i prestiž turnaje. Před dvěma lety to byl jen neoficiální turnaj fanoušků hry, kde se nás sešlo asi 50, kdežto nyní to byl již turnaj s nálepkou Mistrovství Evropy, na které bylo přihlášeno přes sto hráčů. Jedno auto s pěti pražskými hráči vyrazilo již ve čtvrtek, kdežto Herb, Raius a já jsme vyrazili nach Bacharach až v pátek v 5 hodin ráno. V Praze jsme ještě přibrali Štěpiho a dali se na dalekou cestu. Do Bacharachu jsme za pomoci navigace dorazili v pohodě asi o půl 2. To nám dávalo dost času se zabydlet a zaregistrovat se na první turnaj – Melee.

Dost dlouho jsem přemýšlel, co budu hrát za balík a nakonec jsem pouze přestavil svoje neutrální Brotherhoody. Když jsem je zkoušel na Joust dříve tak jsem zjistil, že jsou celkem pomalí a nemají žádný kontrol a tak dokázali vyhrávat proti slabším balíkům, ale neporáželi ty lepší. Na Melee jsem tak jen trochu obměnil ploty a pár karet a říkal jsem si, že nesmrtelný Beric by mohl něco vydržet.

Melee

1. kolo
Z této hry si bohužel skoro nic nepamatuji až na to, že mi hra připomněla, jak nesnáším Melee. Hráli jsme ve 4 hráčích a hra se strašně vlekla. Francouz vlevo ode mě hru snad neznal a ptal se na každou vyloženou kartu a tak jsme strávili nejméně 30 minut čtením textů karet. Do kříže seděl myslím Ital, který se zase chtěl domlouvat na každém plotu ještě před jejich otočením, a tím jsme zabrali taky notnou část hry. Také jsem si uvědomil, jak jsem se spletl v tom co je základem tvorby balíku pro Melee. Myslel jsem, že hra má pomalejší tempo a tak není kam spěchat a spíše je důležité rozvinout základnu a nějaké ty savy. Francouz vpravo ode mě však rozjel Baratheonský power grab a asi ve 4 plotu s pomocí Make and expample a Superior Claim nabral rychle 15 powerů aniž bychom ho byli schopni jakkoliv zastavit. Já skončil asi s 6 powery na 3. - 4. místě a tak jsem dostal jen 1 bod.

2. kolo
Druhé kolo bylo již o něco lepší. Hra tolik nestála, ale uvědomil jsem si další fakt. Nemám v balíku moc power ikon. Což je do Melee dost velká nevýhoda. Ze začátku mi ale přišel hned Westeros Bleeds a tak jsem celkem brzo splachoval stůl. Nicméně to neměnilo nic na tom, že v pozdější fázi mi dosti chyběli ony power ikony a opět jsem skončil na děleném 3. – 4. místě.

3. kolo
V třetím kole jsem věděl, že už nemám co zkazit protože postupovat již rozhodně nebudu. Před třetím kolem jsme se navíc posilnili večeří a tak mi bylo dobře. Poslední hru jsem si však užil nejvíce. U stolu se mnou byli po levé straně, Stark, Stark a Targaryen. Celkem zajímavé bylo, že hned v prvním plotě na stole skvěl Bear Island i s duplikátem a na druhé straně se zase obevila Flaming pitch tower. V prvním plotě jsem provedl dohodu s Targaryenem, které mě ale následně podrazil v Dominanci, kdy na Vale Rookery otočil Valar Doaheris a já tak přišel o Angue i s dvěma duplikátama. V dalším kole jsem to zkusil ještě s Targaryenem dát dohromady, ale borec tahal z rukávu jeden trik za druhým a snažil se nás poštvat proti sobě. Mezitím si udělal základnu lokací a do hry házel charaktery na Ambush. Udělal jsem tedy spojenectví se Starkem vlevo jelikož Stark naproti byl celou hru marný. Nakonec jsme Targaryena ubili a takticky se dohodli na 1. a 2. místo – já byl až ten druhý, ale i tak jsem byl rád.

Po třech kolech jsem tak měl jen 8 bodů a do TOP 16 jsem se ani náhodou nedostal. Ostatně myslím, že nikdo z Čechů nepostupoval. Nehrálo nás mnoho, větší část šla hrát večer Draft. Ten jsem chtěl také stihnout, ale bohužel se Melee dost protáhlo. Nakonec jsem ale zjistil, že se stejně hrálo s kartami z Winter Bloku, které moc neznám a tak jsem aspoň ušetřil 8 EUR a mohl se jít vyspat na další den na hlavní turnaj – Joust.

Joust

Na Joust jsem si postavil Baratheon Asshai balík. Neměl jsem ho moc otestovaný, pouze jsem s ním hrál jednou v Brně na turnaji a trochu odhalil jeho slabiny a dále už jsem s ním hrál jen proti Herbovi a párkrát po OCTGN. Z původní idey kontrolu jsem dost ubral a zařadil karty více na rush. Hlavně Melisandru z DotN. I tak jsem ale měl v balíku pořád ještě dost kontrolu. V předvečer turnaje jsem balík ozkoušel ještě 3x proti Liborovu Stark balíku a dostal jsem 2x řádně na budku a tak jsem ještě trochu spekuloval jak balík upravit a nakonec jsem oddělal ještě pár karet a nechal balík na 61 kartách. Obecně jsem se Starků obával a na turnaj jich bylo z celkových 119 hráčů registrováno 27 a z toho 21 s Siege of Winterfell agendou.

1. kolo vs Lopéz Oriol (Špaňalsko) – Stark – Siege of Winterfell
Hned v první kole jsem dostal balík, který jsem proti sobě nechtěl. Soupeř měl výborný setup, asi 6 karet. Plno levných charakterů. Kdybych měl v balíku Valar tak ho hned otočím asi, ale já hrál jen Wildfire. Bál jsem se Fearu na první plot, a taky že ho soupeř zahrál. Já stejně neměl co za plot na výběr a tak jsem hrál City of Shadow a do shadow jsem mohl jen jednu kartu, hrál jsem tedy King’s Landing protože jsem věděl, že stejně neubráním military a že mi oba charaktery umřou. Alespoň jsem začínal a projel si jednu challenge – intriku. KL mi zajistilo alespoň náběr, ale I tak jsem se celou dobu trápil a nedostal do hry dost charakterů, abych soupeře zastavil. Po pár plotech jsem prohrál a bál se aby to tak nedopadlo i v dalších hrách.
LOSS 0:1 – Best card: Fear of Winter.

2. kolo vs Szamansky Michael (Polsko) – Stark
Další kolo jsem narazil na dalšího Starka. Tentorkár ale bez agendy. Doufal jsem, že to bude lehčí soupeř, jelikož už v prvním kole také prohrál. Měl zajímavý balík, kdy hrál v prvním plotě přes Alianci Roberta Baratheona z KL a přes Widows Watch si našel duplikát a k tomu měl na stole ještě Reeka a nějaké claimsoakery. Mě to přišlo v celku dobře a na stole byla hned Margaery a standartní Assaiská sebranka a z shadows přišli Black Cells, které se postarali o Roberta a Reek ztratil díky Margaery text. V celku jsem tak držel soupeře na uzdě a nedovolil jsem mu moc zahrát. Asi ho ani nepodržel balík, protože mu nepřicházeli charaktery. Soupeř Valaroval ale já se hned vzpamatoval a další plot hrál The Red Wedding a bylo po Robertovi. Dál už soupeř neměl na můj deck žádnou odpověď a tak jsem celkem snadno vyhrál. Po hře jsme ještě klábosili a říkali si, jak by bylo fajn někdy uspořádat turnaj společně s Poláky na jakékoliv straně hranic a tak jsme si vyměnili kontakty.
WIN 1:1 – Best card: Margaery Tyrell (KL)

3. kolo vs Martiena Asier (Špaňalsko) – Lannister – City of Shadows
Konečně hra proti někomu jinému než Starkovi. Shadow Lanni měl být celkem lehký soupeř. Jeho shadows mi boostují moje Enchanteresky a vadí mi jen trochu to klekání, ale zrovna proti mně toho moc nevytáhl. Ze začátku mě samotnému nepřišlo ale nic z kontrol shadows karet a tak jsem přežíval s tím co mi přišlo a s pomocí soupeře. Ten hned vytáhl s Shadows Black Celly, kdežto ty moje se někde flákali. Měl jsem tam od začátku Pyromance Apprentice, ale jelikož jsem chodil pořád první tak měl soupeř vždy gold na zahrání a tak nemělo smysl s ním vyjíždět. V 3. plotě jsem tak pro budoucí výhodu nechal soupeře začít, ten ten vyvolal kartu z shadows první a neměl gold na zaplacení Black Celly a tak jsem se jí zbavil. Dále už se hra vyvíjela v můj prospěch a na 2x Power of Faith jsem to dojezdil.
WIN 2:1 – Best card: Pyromancer Apprentice

4. kolo vs Guilemo Garcia (Itálie) – Stark Maester’s Path
Další Stark co mě dnes čekal. Byl jsem celkem zvědavý, co na mě vytáhne a byl jsem opravdu překvapen. Hrál totiž v balíku plno Direwolfů a hned na začátek si ověsil Maestera of High Hearth Shaggydogem a Grey Windem. To pro mě byla opravdu nepříjemná kombinace, musel jsem každý utok počítat a i tak mi klekání přes Wicked Seductress a Kingswood Trail v kombinaci s Black Cells nebylo nic extra platné, protože můj balík musí útočit a to nahrávalo těm Direwolfům a tak mi pořád někdo umíral. Jinak jsem ale kontroloval soupeře dobře. Jediné co mi ale vadilo bylo, že mi nepřišel ani jeden Zealous Collector, protože na stole jsem 3 Kingdom lokace měl a mohl bych se hned zbavit otravných psů. Do toho se na maesterch začali kupit chainy a i když jsem se pár dokázal zbavit přes blank od Nightmares tak to nepomohlo. Vzdoroval jsem dlouho a byla do celkem dlouhá hra ale nakonec jsem prohrál v čase asi 12-8.
LOSS 2:2 – Best card: Grey Wind + Shaggydog

5. kolo vs Anouk (Francie) – Stark
Opravdu tohle už je statisticky nemožné – 4. Stark. Anouk z Francie byla celkem příjemná slečna ale připadalo mi, že dělá celkem chyby a balík neměla nějak zvláště pěkně postavený. Pamatuji si, že od začátku tam strašila Northern Cavalery Flank, ale vzhledem k tomu, že nehraji agendu, tak to nebyla až taková hrozba. Věděl jsem, že mám ještě šanci na postup, pokud obě následující hry vyhraju a celkem mi to šlo. Přišla i powerovací Melisandra a Kingswood Trail a na 2x Power of Blood jsem hned nabral plno powerů a blížil se do cíle. Dál jsem ještě na The Red Wedding odpravil Blacksfishe a v dalším plotě bylo vymalováno. Hra to byla celkem rychlá a přišlo mi, že jsem ani nic nepředvedl a jen tak vyhrál.
WIN 3:2 – Best card: Melisandra

6. kolo vs Zaunoni Marco (Špaňalsko) – Targaryen Summer
Věděl jsem, že s třemi výhrami jsem měl šanci postoupit pokud bych vyhrál i teď a věděl jsem, že Targaryen pro mě není zas až takový problém jelikož jeho pálení není moc efektivní když moji Asshaiové mají díky Enchantresce vysokou sílu. Tentokrát mě ale opravdu zklamal balík, setup nic moc a snad poprvé mi nepřišla žádná shadows karta a byla to první hra, kterou jsem neotvíral přes City of Shadows. Žádné karty v shadows tak ze začátku zapříčinili, že mi chary začali umírat. Nejhorší na tom bylo, že jsem si Melisandru pojistil Fanatikem, aby nešla tak lehce spálit a to stejně i Enchantresku na které byl ještě od setupu navíc Black Amethyst. Bohužel soupeř ale hned vytáhl z shadows Dragon skull, které attachmenty nevadí a na Forever + Dragon Pit a Melisandra odešla do věčných lovišť. Znovu jsem si ji přivolal na Many powers Long Asleep, ale ještě než jsem se stihl dostat do marshalingu abych už konečně dostal něco do shadows tak byla zase mrtvá (Flame kiss + Dragon pit + Forever), na draw mi už ale došli shadows karty a tak jsem si napumoval shadows a vypnul tak Dragon pit a zároveň dostal sílu. Mel už ale byla nenávratně pryč. Dále jsem získal převahu a začal vyhrávat, až jsme se dostali do posledního plotu, který jsme dohrávali na čas. Bylo to celkem vyrovnané, ale já si vyvolal Queen of Thorns. Soupeř měl poslední plot Threat from the North, který nezahrál celou dobu, protože jsem od 3 plotu měl silné charaktery. Bohužel mu ale přišla Feast for Crows a tak mi QoT discardoval se všemi powery které mohla dostat – mohl jsem pak totiž ještě vyvolat další 2 karty z Shadows. nakonec hra skončila 12-12 a tedy remízou. Bohužel kdybych asi vyvolal QoT v dominanci a pak v Standing a v Taxation další charatery tak jsem mohl vyhrát, ale neuvědomil jsem si, že mi ji mohl ještě spálit. Nedozvím se tak už nikdy, jestli jsem mohl nebo nemohl postoupit.
DRAW 3:1:2 – Best card: Queen of Thorns

Dál už jsem tedy nepostupoval a skončil jsem celkově na 40. místě, což považuji za úspěch a po první hře jsem to ani zdaleka nečekal. Lepší než já byl Andre na 36. místě a Štěpi na 33., kdy měli oba 4 výhry ale nedostali se dál kvůli SoS a losu. Do TOP 32 se tak z české výpravy dostal jen Libor, ten však hned v prvním kole eliminací vypadl.

Driver not the Car

Jelikož pro mě turnaj skončil tak jsem se přihlásil na večerní turnaj „Driver not the car“. Jednalo se o zajímavou verzi hry, kdy každý hráč dá do hry jeden balík a každé kolo hraje s jiným balíkem, který si náhodně losuje. Do pléna jsem tak dal svoje Asshaie a chtěl si zkusit něco jiného. Celkově se mi myšlenka turanej velice líbila. Body se sbírali tak, že hráč dostával body za svoje výhry a také za výhry svého balíku.

1. kolo Targaryen (KotHH) vs Stark (Siege of Winterfell)
Dejte už s těma Starkama pokoj…První kolo začalo katastroválně. Soupeř měl asi 6 karet do setupu – 5 charakterů a 1 shadows. A hrál co jiného než Fear of Winer. Já jsem hned Valaroval. Zahrál jsem do hry jen The Red Keep přes shadows a čekal jsem, co bude. Soupeř zahrál jen jednu kartu do shadows, kdy v marshalingu vytáhl Shadows Cat co už tam měl a poté Syria. Ještě jsem zapomněl dodat, že před otočením plotu hrál soupe 3x Epic Battle eventu. Jelikož Syrio zajíždí po každé vyhrané challengi zpět a každá epic fáze mu dovoluje se znovu vyvolat tak stav po prvním kolem byl 12:0. V dalším plotě mi už naštěstí přišel Flame kiss a byl pokoj. Byl to hezky postavený balík s hodně jumpery a tak jsem hru začal otáčet. Soupeře hlavně položilo malé draw a tak neměl po pár plotech už moc co hrát kdežto já jsem točil dokola Queens Knighta se skákacím Khalem a hru tak po několika plotech dovedl do zdárného konce.
WIN 1:0 – Best card: To be a Dragon

2. kolo Greyjoy (KoW) vs Stark (City of Shadows)
Hrál jsem Greyjoy choke deck proti Herbovu joust balíku. Celkem se mi dařilo, protože jsem byl schopen v prvním plotě nastolit zimu a přes Icy Fishermana obírat soupeře o goldy a tak neměl na vyvolávání z Shadows. To se mu moc nelíbilo a já si mezitím vybudoval silný charakterový základ. Také mi přišel Theon a ten soupeři ničil jednu lokaci za druhou a a do toho ještě Wintertime Marauders ničili, co se dalo. Soupeře jsem tak uplně zdecimoval.
WIN 2:0 – Best card: Theon Greyjoy (PotS)

3. kolo Baratheon (Aliance – Lannister). vs Baratheon (Aliance – Lannister).
Po dvou výhrách jsem se potkal také s dosud neporaženým Liborem a oba jsme vyfasovali podobné balíky. Tedy oba dva to byli Baratheon (Aliance – Lannister). Bohužel Liborův balík měl u sebe připsáno CRAP a můj měl předtím Herb, který ho okomentoval ještě horšími slovy. Začátek se vydařil lépe mě a celkem mi to i šlo, jelikož jsem měl Sera Cortany Penrose s Devious Intentios. Dále už se mi tak ale nedařilo, smysl balíku byl asi hrát to na Joffreyho s KL, ale toho mi soupeř ještě před prvním marshalingem vytáhl na Confesion. Jeho deck byl celkem zajímavý a hrál tam opravdu plno Holy charakterů a došel mu i King’s Pavilon a tak na 2x Power of blood jeho Holy měli sílu asi milion a neklekali a pak zahrál Supperior claim a Make and expample a vyhrál.
LOSS 2:1 – Best card: King’s Pavilon

4. kolo Lannister vs Stark
Poslední hru už si moc dobře nepamatuju, vím, že jsem dostal balík, který ještě neměl Full win (měl jen jednu výhru na čas) a nedošlo mi u lanisterů na začátek žádné zlato. Soupeř zahrál Jeyne Westerling, ale netrigrovl ji (asi čekal na dominanci nebo tak něco) a já tak zahrál Cersei (KL) a Jeyne tak vyřadil ze hry. Navíc mi přišela hned do začátku Pyromancer Cache a tak jsem měl slušný základ lízání karet, který se mi hned vyplatil. Nalízal jsem si totiž několik event jako A Lannister Always Pays His Debts, Distraction či Dissention a tím jsem dokázal držet soupeře v šachu. Ukázali se také nějací šmrdláci a tak jsem měl i zlato. Nakonec jsem vyvolal z Shadows Varyse i přes to, že jsem si musel discardovat vlastní charakter, abych mohl projet power a dovršit tak svoje vítězství.

Nakonec jsem zjistil, že po 4. kolech jsem měl 3 vítězství stejně jako můj balík a umístil jsem se na 2. místě. Hlavně jsem si ale mohl vyzkoušet ostatní balíky a celkem mě to potěšilo.

Spát jsme šli asi ve 2 a moc jsme toho nenaspali, jelikož ve 4 hodiny nás vzbudil požární alarm. Asi bychom všichni uhořeli, protože než jsme se vůbec vymotali z postele (a to někteří vůbec) tak ten Němec co s náma byl na pokoji už byl dávno s batohem na zádech venku. Tak jsme hned zas ulehli, protože se jednalo o planý poplach, kdy si někdo spletl světlo s požárním hlásičem.

Ráno byla předávací ceremonie a my jsme dostali celkem pěkné ceny. Na to že jsem se umístil na 40. místě tak 2 pěkné obrázky, odznáček a nášivka je docela dobré. Navíc z Driveru jsem si z minulé noci odnesl pěknou krabičku a tak jsem byl nadmíru spokojen.

Vyhlašování se celkem protáhlo a tak poslední turnaj v programu – 2vs2 – začal dost pozdě. Jelikož se nikdo nehrnul do organizace tak jsme se toho zhostili já a Michal.

2vs2

Sešlo se slušných 36 hráčů a my tak mohli hrát na 9. stolech. Já jsem si vzal celkem zajímavě postavené Greyjoy – Raidery. Hrálo se vždy v náhodných dvojicích proti náhodným dvojicím švýcarským systémem. Oproti normálnímu Melee se nehrálo s titulama a oba hráči hráli dohromady na 30 powerů, nehledě na to jestli to bylo 15+15 nebo 30+0. Další výjimkou bylo, že si hráči mohli takticky sdělovat ve dvojici co budou hrát za ploty a mohli si je i ukazovat.

1. kolo Greyjoy + Greyjoy vs Greyjoy + Martell
První hra byla celkem zajímavá, ale bohužel Martell do začátku hned dostal nechutné kombo v podobě Ghaston Grey i s duplikátem a Edrica. Musím ještě podotknout, že hned na začátku Valaroval a mě tak umřel The Knight, protože jsem ve hře ještě neměl žádný save. Hra se pro nás vyvíjela špatně a Martell kontroloval hru, kdežto GJ pomalu sbíral powery. Asi ve 3 plotu jsme se byli schopni dvojitou kombinací Newly Made Lordů zbavit Ghaston Greye, ale to už bylo pozdě. Martell si už taky rozvinul charakterovou základnu a navíc dostal do hry Southorn Mercenaries. Hra tak skončila v náš neprospěch asi 30-6

2. kolo Greyjoy + Stark (Shadows) vs Targaryen (Summer) + Baratheon (Knight)
Druhé kolo bylo o dost lepší, jediné co tomu ubíralo na kráse bylo že jsem hrál plot King’s Law a soupeř měl plno shadows karet, ale domluvili jsme se, že až bude čas tak ho zahraji a on se podle toho zařídí. V prvním plotě měl už můj partner 4 karty v Shadows, ale nic moc ve hře. Já jsem se naštěstí celkem rozvinul a byl schopen pomáhat na obě strany. Nejvíce problémům asi dělaly soupeřům moje Warshipy jelikož jsme díky Naval Escortě mohl přidat až 6 charakterům +6 do síly a tak jsme ubránili nebo vyhráli vše, co jsme potřebovali. Ze začátku nás brzdilo jen to, že mě nechodili charaktery a partner neměl lokace na příjem. V pozdější fázi se ale velmi hodili jeho City ploty a 2x Black Celly, když jsme mohli vypínat dvě největší hrozby na stole – Viseriona a Fat Bobba. Můj parťák také celkem brzo nastolil zimu a tak se letním Targaryenům zastavilo Draw a byli celkem bezbranní. Hru jsme bohužel ale otočili až příliš pozdě a skončilo to 29-6 na čas. Musím podotknout, že jsem měl 28 powerů na své housekartě.

Třetí kolo jsem již nehrál, protože už bylo celkem pozdě a plno hráčů odešlo, aby stihlo vlak, tak jsem jako organizátor odstoupil, abych srovnal počty a mohlo se hrát na 6 stolech. Mezitím jsem aspoň pokecal s nějakými hráči ze zahraničí.

Pak už jsme se jen sbalili a nasedli do auta směr domov. Po cestě jsme probrali plno zajímavých herních situací. Nejlepší byla asi ta s hraním Final Sacrifice. Cesta ubíhala celkem pomalu zvláště kvůli opravám na dálnici a zpomalení a tak jsme do Brna dojeli asi až o půl 2 s tím že jsme Štěpiho vyhazovali v Praze. Raius u mě přespal, protože mu nic nejelo tak pozdě a ráno odjel i on do Ostravy a tak pro mě skončil tento nabitý víkend.

Doufám, že se vám report líbil a pokud jste s námi v Stahlecku nebyli tak se aspoň budete těšit na další rok a třeba se k nám přidáte.

Komentáře

Hezký report a gratulace k umístěním.
Ta účast je fakt hustá, jsem moc zvědavý kolik lidí bude za rok. :)