Salzburg 2011 - report

Letos jsme jeli do Salzburgu na Austrian Nationals 2011 ve čtyřech, a to Andre, Aqwarty, Raius a já. Vyjeli jsme z Brna za krásného letního počasí zhruba v 35°C. Moje Felicie však nemá klimatizaci a tak se auto během 15 minut proměnilo na skleník s průměrnou teplotou přesahující 50°C a takto jsme cestovali krásných 430km. Ani pootevřená okýnka na dálnici nepomáhala.
S trochou zpoždění jsme dorazili do Salzburgu asi v 19:15 a všichni ostatní už byli připravení na draft. My jsme se jen lehce osvěžili a mohli jsme začít.

Draft:

Hrálo se s 5 boostery (1x 5KE, 1x ITE, 2x AHoTa, 1x AHoTh). Hrálo jen 11 hráčů, protože Italská delegace o draft neměla zájem a někteří němci ještě nedorazili a byli očekáváni až na hlavní turnaj v sobotu.
Rozdělili jsme se tak na 2 stoly – jeden po 5-ti a druhý po 6-ti hráčích a draft začal s ITE boosterem.
Žádné dobré R-ko tam nebylo a tak jsem si vzal Balona, což byl také pěkný charakter a zkoušel jsem sbírat Greyjoyské karty. Ze začátku to moc dobře nešlo, začali se tam docela objevovat i Martellové a Starkové tak jsem bral i je pokud nebylo nic jiného slušného. Nakonec jsem pobral Martellů docela dost a zjistil jsem, že samostatné GJ nepostavím, takže to byl jasný Dualhouse GJ/Martell, který je možný jen v Draftu. Z AhoTh jsem měl Veteran Lootery, které jsem si hledal na On Raven Wings většinou a pak v druhém plotě jsem používal plot co mi došel: Scouring the Vaults abych si na ně připíchl Rusted Sword a Veteráni tak mohli líp jezdit. Taky mi došel pěkný charakter Galley Thralls který stoupá po vyhraných unopposed challengích a ten mi v kombinaci s Balonem také vyhrál první hru. Druhá hra byla dosti podobná, ale tam dominovali spíše Veteráni. Odemílání balíku bylo také pěkné, ještě mi došel Drowned Disciple a tak jsem byl schopen soupeři odemlít deck než hra skončila, jelikož se Draft hraje jen na minimum 40 karet. Třetí hru proti Lanzesovi jsem jasně prohrával. I přes moje snahy jsem na 2x Home Ground v kombinaci s Nan's Ghost neměl. To byl moc velký STR swap v můj neprospěch. Do posledního 4 kola jsem tak šel se skóre 2-1. S Markusem jsem zahrál velmi pěknou hru, kdy jsem mu v prvním plotě přes Extended Siege ukradl jeho Waycastle a získal tak převahu. Poprvé mi došla i Squadron on the High Sea a tak jsem soupeře celkem dobře dokázal projíždět. Celkem mě pomáhali i 2x Defiant Sister, jelikož 6 powerů jsem s Veterány dokázal nabrat celkem rychle. Nakonec jsem tedy skončil se skóre 3-1 na 3. místě.
V balíku jsem měl jen jedno R-ko a to Maritime Sneakthief, a to jsem ho použil snad jen jednou. Nic lepšího totiž nepřišlo. Takže jak je vidět tak na dobré umístění nejsou potřeba žádni Vipeři nebo Euronové… Nakonec jsem si popickoval právě ale onoho Eurona z ITE a pár dalších GJ karet a do toho ještě Oldtown Apprentice.

Joust:

Na sobotu ráno (nebo spíše pozdní dopoledne) dorazili Italové a další němečtí hráči a tak nás bylo celkem 20, což je velmi slušný počet na turnaj. Všechno byli zkušení hráči, žádní nováčkové a tak konkurence byla velká.

Já jsem na turnaj vzal svůj Martell - Alliance (Greyjoy) deck. Ten byl původně zaměřen jen na Vipera. Plno save jako Bodyguard či Iron Mines a ploty Power of Blood a nějaké Epic Battle evntety aby Viper udělal více challengí. Během testování (asi 6 her ale není moc plnohodnotné testování) jsem ale z rushe trochu ubral (hlavně Epic Battles, nechal jsem jen Vipers Revenge 3x a jendou Battle of Ruby Ford) a zaměřil se i trochu na kontrol. Když přišel Viper tak jsem ho ověsil Poisoned Bladou atd, ale jinak jsem dokázal hrát i bez něj.

Joust měl být docela zajímavý, protože již po cestě do Rakouska mě kluci říkali o novém Baratheon – Maester / Fat Bobby madness über-super-mega combu. To je založeno na králi Robertovi, který si Any Phase stoupá, pokud nejsou karty v shadow, milion savů na něj a udělat z něj meastera a všechyn chainy na něj. No nevěděl jsem v čem je ta síla decku přišlo mi to silné, ale zase ne nějak extra. Prý to byl ale deck co vyhrál 1. místo na GenConu v USA a že to zkoušeli testovat v Praze i v Ostravě a je to opravdu hnus.

1. Hra vs Lanzes – Stark (CoS)
Obecně jsem věděl že můj deck proti shadows balíkům nebude nic moc, jelikož právě dokáže lehce odzbrojit Vipera. Hned na první hru jsem měl ale příšerný setup. Po mulligenu jsem skončil na stole s Edricem a Alanys. Soupeř měl ve hře Blackfishe, nějakého claimsoakera a dvě lokace. Rozjezd se mi ale pak už celkem povedl. Začalo to krásně chybou soupeře, kdy jako první plot otočil The Red Wedding a chtěl mi tak odpravit moji Alanys. Nevšiml jsi však, že Alanys je sice Queen ale nikoliv Lady. A tak jsem zhatil soupeřův prvotní plán. Na Vipera jsem kašlal a snažil jsem se zaplnit stůl a získat převahu. I přes náběr z mojí agendy měl Lanzes trochu problémy a já se mu každé kolo dostával do ruky a Alanys ho také brzdila. Ze začátku držela Blackfishe zkrátka, anebo odebírala další karty. Moji Distinguished Boatswaini byli také celkem marní proti shadows, ale aspoň jsem měl co zabíjet. Soupeře jsem celkem tlačil, a jelikož měl málo charakterů tak jsem mu nedovoloval nic moc vykládat. Přišli mi Iron Mines a tak jsme Valaroval abych získal převahu na stole. Za unopposed intriky a vyhrané power jsem dokázal postupně nabrat celkem dost powerů na to abych vyhrál.
Best card: Alanys.
1-0 WIN

2. Hra vs Kilian – Lannister (CoS)
Druhá hra a opět Shadows balík. To tam nemají něco jiného? Tentokrát se mi, ale povedl pěkný setup. Hned přišela i Ariane a tak jsem ho zkoušel tlačit, ale proti Guil Halle se moc nechytala. Rychle jsem získal asi 9 powerů, ale pak začal pracovat soupeřův zámek až moc dobře. Viper si ani jednou zatím nezahrál, protože pořád klečel potom on. Soupeř mě zbavoval claimsoakerů přes různé efekty až zůstala jen Ariane a Viper. Ariane měla na sobě už He Calls it Thinking které jsem použil na cancel jednoho z klekání předtím. Zahrál jsem plot Princes plan abych si zajistil, že budu alespoň jedním charakterem moci něco dělat. Buď nebude klekat Viper (defaultně) anebo Ariane. Jedno mi klekne Guildhalloou, ale Black Cella je proti tomu trochu bezzubá. Soupeř se rozhodl, že mi povolí Vipera, jelikož nechtěl 2 claim do ruky s Ariane, ale to byla chyba. Soupeř si nespočítal, že to Viper už krásně pojezdí a tak jsem měl další výhru.
Best card: He calls it thinking.
2-0 WIN

3. Hra vs Septon – Baratheon (Maesters Path)
Po dvou výhrách mě čekal zatím také neporažený Baratheon Maester deck, založený na Robertovi, tak jak mi ho popisovali ostatní. Věděl jsem, že ho nesmím nechat vyhrávat challenge aby si nemohl ověsit Roberta chainama. Ze začátku mi přišlel Orphan a tak jsem se cítil celkem v bezpečí. Soupeř, ale setupoval Jeyne Westerling, našel si Roberta, hned šel do hry i s duplikátem a loyal guardem a navíc na něj zahrál i Court Advisora aby měl všechny ikony. Ještě tam měl i Carriona myslím. V challengích jsem odikonoval Roberta a říkal jsem si ře pustím jednu challenge od carriona abych mu to mohl vrátti protože můj jediný charakter s MIL byl Baelor. Se stelthem by ubránil, ale přišlo mi lepší pak zabít soupeřův char i za cenu jednoho chainu na Bobbym, což si tam hodil Collar. Pak jsem jel já. Na military jsem projel, ale když jsem jel na Intrukiku tak bránil Robertem, což mě zarazilo, jelikož neměl mít ikony. Bránil se ale tím, že ikona je přidaná přes attachment a tak ju neztrácí. Hned vedle seděl jeden z rozodčích (Ital) a tak jsem se ho zeptal a ten to potvrdil. Stále se mi to nezdále a tak jsem ještě rychle přes stůl houkl na Andreho a ten to také v rychlosti potvrdil. No nic, to bylo ale špatný. Robert si tak začal házet další chainy a už to šlo z kopce. A prohrál jsem asi ve 3. plotu. Nejvíc neplechy nadělal Lead Link v kombinaci s Thread from the North plotem, kdy mi každou fázi discardoval jeden char. Po hře jsem se o tom odebírání ikon pak bavil s Andrem ještě, že mi to přišlo divné a on mi řekl, že by to tak být nemělo, že myslel, že ten char měl ještě intrika ikonu a tak že 1+1-1=1. Takže jsem to řešil dál a poslední rozhodčí Helmut dokonce našel i v FAQ článek kde to bylo jasně naznačeno. Myslím, že by to na soupeřově výhře nic nezměnilo, ale aspoň by mi to dalo šanci a oddálilo to konec o pár plotů…
2-1 LOSS

4. Hra vs Helmut – Martell (KotHH)
Hned na začátku mě Helmut řekl, jak se mu moje agenda v kombinaci s jeho nelíbí. Jelikož KotHH mu dává 2 INF na House a tak pokud bude klekat House kartu na moji ablitu, tak nebude už moct využít ty dvě INF. To se mi však líbilo. V této hře se poprvé obejvíl Viper už na začátku a tak jsem ho setupoval ještě s Water Gardenou a jedním Orphanem myslím. Dále se hra vyvýjela už tempem tak jak jsem zamýšel, že balík bude fungovat. Soupeř na mého Vipera s Oázou nenašel řádnou rychlou odpověď a tak jsem hru do 4 plotu dokončil. Byla to asi nejrychlejší hra, co jsem na turnaji zahrál a první kde něco předvedl i Viper.
3-1 WIN

5. Hra vs Josef - Baratheon (Maesters Path)
V posledním souboji základní části mě opět čekala hra proti Robertovu hnusu. Čekal jsem tedy opět stejné karty jako minule a také že ano. První plot Aliance a hned na to Jeyne Westerling co našla Robeta a šlo to téměř stejně jako minule. Já hrál ale Vipera a k tomu mi přišlela dýka a Edric, ale bohužel soupeř už měl od setupu na stole moře, snad i 2x a tak Edric nestihl poklekat tyhle influance. I tak jsem ale držel Josefa dost dlouho zkrátka. Donutil jsem o i k discardu jednoho nebo dvou duplikátu z Roberta aby mu neumírali ostatní charaktery. Asi v 3. plotu vyložil Leytona, takže jeho Bobby byl imunní na můj Poisoned Knife. Hned v tom kole jsem se ale Leytona zbavil, bohužel už pro mě pozdě. Soupeř myslím Valaroval aby se zbavil mých otravných charakterů i když věděl že Vipera si savenu, ale on si Roberta také savenul, škoda že měl ještě 2 duplikáty, jeden savy bych mohl cancelovat přes He Calls it Thinking. Dále už to bylo jen v režiji Josefa a rychle jsem prohrál, jelikož Bobby byl už nabušený.
3-2 LOSS

Po základním kole jsem tušil že bych se mohl do TOP 8 dostat, jelikož jsem hrál s opravdu silnými soupeři a tak se i stalo. Nás s 15 body bylo dost, ale nedostal se jen jeden – Nadir. Já nakonec skončil na 7. místě. Raius těsně předemnou na 6. místě na lepší SoS (strength of schedule). Mě tak čekal druhý muž turnaje a to byl opět Josef, který zatím prohrál jen s prvním Septonem. Andre ani Aqwarty se bohužel do TOP 8 nedostali, ale i tak si myslím, že mít z 20 lidí v takto dobré konkurenci 2 čechy v TOP 8 byl úspěch.
Před eliminacemi jsme se posilnili ještě „grilováním“. V rakousku totiž grilují stylem, že rozpálí plech s olejem a na tom smaží.
Ostatí mě povzbuzovali, že na Josefa mám a že to bude v pohodě, a tak jsem jim i na chvíli uvěřil. Předtím jsem s ním nezahrál špatně a mít o cancel víc na ruce nebo trochu víc štěstí tak jsem mohl vyhrát.

Čtvrtfinále vs Josef - Baratheon (Maesters Path)
Hned při setupu se ale moje naděje rozpynuli. Prvně jsem pohrdl dvěma low charaktery a Water Gardenou a tak jsem mulligenoval. Věděl jsem, že můj balík umí daleko lepší setupy. Pro mě bylo dobré třeba i setupovat jen 2 karty - Vipera a k tomu nějáký příjem či Iron Mines nebo Orphana nebo naopak více charakterů bez Vipera, a na to jsou třeba super levní Distinguished Boatswaini a jiní. Po mulligenu to bylo ale ještě horší a tak jsem vyložil jen Wexe a další char za 3g – myslím, že to byl Edric. Neviděl jsem jinou možnost a zkusil jsem to risknout s tím, že jsem měl na ruce dýku a Veteran Maraudera jsem chtěl soupeře zpomalit hned na začátku a hrál jsem plot The Prince That Was Promised, aby mi Wex neklekal a mohl si s přehledem udělat 2 challenge a zatlačit. Bohužel ale se stalo to, co jsem nejméně potřeboval. Soupeř zahrál Dissention a mých 5g a celá snaha umřela i s ním. Dál už jsme hráli jen formálně, protože jsem se zpět do hry nedostal a soupeř celkem snadno vkročil do semifinále.

Raius dále postoupil do semifinále, kde prohrál s Wolfgangem, ale pak mě pomstil proti Josefovi v boji o 3. místo. Ve finále vyhrál Septon celkem suveréně proti Wolfgangovi.

Ceny byli povedené a každý jsme dostali Regional Housekarty, které jsou moc moc pěkné a do 16. místa jsme dostali i odznáček Regional 2011 turnaje. Na mě na 7. místě „zbyla“ cena v podobě Baratheonských power counterů, které jsou celkem pěkné, ale raději jsem chtěl krabičku Oldtown Cyklu, které byla sice jen z tvrdého papíru, ale velikostně byla jako Booster Box a vyhovovala by mi jako pořadač na karty. Raius na 3. místě dostal krásnou podložku se Starkským motivem.

V neděli ráno jsme ještě zahráli pár casual her, jelikož turnaj HotK nikdo hrát nechtěl a navíc Italové a část němců už večer v sobotu odjela. Já si ozkoušel svůj Targaryen Maester balík, co jsem si plánovsal vzít na HotK turnaj a zjistil jsem, že tam ještě budu muset udělat pár změn. Potom jsme zahráli i deskovku 7 Wonders, kterou už jsem jednou hrál a tak mi německé krarty nedělali moc problém. Jen se mi nelíbilo, že v německé verzi byl jako Bonus nějáký belgický „div“, který tam autor – belgičan – přidal, jeliož neměl žádnou základní surovinu, kterou jsem od něj mohl využívat.
Krátce po 3h odpolední jsme vyrazili na cestu. S drobnými zastávkami jsme dorazili do Brna asi o půl 8. Naštěstí bylo počasí od dost lepší než v pátek a tak jsme neumírali v autě vedrem i když teplo celkem bylo.

Musím říct, že po 3 letech jsem se zase podíval do Salzburgu a velmi se mi tam opět líbilo. Turnaj jsem si užil a těším se už na Stahleck v listopadu. Doufám, že vy také ať se tam slezeme ve větším počtu.


Fotky z našeho výletu naleznete po kliknutí na obrázek: