Představení a stav hry

Karetní hra A Game of Thrones vychází z knižní ságy G. R. R. Martina Song of Ice and Fire - Píseň ledu a ohně. Jedná se sedmidílnou (zatím nedokončenou, a zatím tedy čtyřdílnou) fantasy, jejímž základním dějovým rámcem je boj o moc nad Zápodozemím - světem, ve kterém se odehrává. Dalo by se říci, že tato sága není zcela klasickou fantasy - velký prostor v ní dostávají mocenské spory, intriky, detailní prokreslenost jednotlivých postav a pohled na život v různých částech Západozemí. Boj o moc nad světem - Hra o trůny je také hlavním motivem karetní hry. Jednotliví hráči reprezentují rody, ktervé v knize soupeří o nadvládu, a jednotlivé postavy z knih - jejich spory, intriky, ale i krvavé střety jsou způsoby, jak dosáhnout konečného vítězství a nebo v tomto boji zemřít...
Znalost knih není podmínkou, umocňuje však prožitek ze hry.

Již od listopadu 2007 jsou u nás pořádány turnaje v této hře. Tato přátelská setkání jsou poměrně nepravidelná, ale dá se říci, že se konají zhruba jednou měsíčně. Většinou v Praze, ale i v Brně a v Ostravě.
Novinkou roku 2009 je tzv. Liga - místní setkání o alespoň čtyřech hráčích jednou týdně v rámci jednotlivých šestitýdenních cyklů Ligy. Díky své koncepci (bodová odměna i za prohru) a menší náročnosti (možnost zvolit si odehrát třeba pouze jednu hru) oproti turnajům, Liga lépe umožňuje účast i pro začínající hráče. Umožňuje také setkávání v komornějším prostředí, ale díky možnosti hraní přes skype i sdílení zkušeností napříč jednotlivými městy.

Pro případné začínající zájemce o hru může být poněkud matoucí systém jednotlivých edic karet. Situace se poněkud zkomplikovala přerodem hry z formátu CCG (collectible card game) do LCG* (living card game). Jednoduše řečeno - dříve byly karty prodávány v balíčcích o jedenácti kartách - každý obsahoval 7 karet "obyčejných" (C-common), 3 "neobyčejné" (U-uncommon) a 1 "vzácnou" (R-rare) v náhodných kombinacích jednotlivých rodů. Nyní už vycházejí pouze fixně dané balíčky - chapter packy, které obsahují 40 karet - 10 po jedné kopii a 10 karet ve třech kopiích. Rozbalování sice postrádá překvapení, nicméně se srovnaly podmínky, jelikož "všichni mohou mít všechno."
Na přelomu roku 2008/2009 navíc vyšel CoreSet, který obsahuje předpřipravené balíčky čtyř rodů - start nejen pro začínající hráče. V roce 2009 vyšla expanze pro rod Greyjoyů a na konci roku 2009 vyšlo deluxe rozšíření pro rod Martellů čímž se opět počet hratelných rodů zkompletoval na 6. V květnu roku 2010 vyšla deluxe expanze rodu Starků, která velmi posiluje jejich možnosti a zároveň se spolu s Martellskou expanzí stává ideálním začátkem pro nové hráče.

Nyní se v našich podmínkách hraje převážně s tzv. "LCG" formátem, který obsahuje Core Set, všechna "rodová" rozšíření a Chapter Packy (tak, jak postupně vycházejí a jak jsou dostupné pro českou komunitu).

Pokud byste měli jakékoliv otázky, směle se ptejte ve fóru k tomuto účelu zřízenému.
Pokud byste si rovnou chtěli zkusit zahrát, zkuste se domluvit rovněž na fóru, případně kontaktujte Andreho (Praha), Rozyho (Brno), Dandali (Ostrava).

*LCG se odklání od tradičního modelu sběratelských karetních her tím, že nabízí model pevné distribuce karet. Poskytuje obdobné možnosti úprav, rozšiřování a neustálého vývoje hry jako CCG, avšak bez pořizování si karet naslepo, které mohlo mnohé hráče odradit. Konečným výsledkem je tak inovativní mix, který přináší to nejlepší z obou světů. (alespoň taková je vize FFG - Fantasy Flight Games - výrobce AGoTu ;-))