28.9. LCG Czech Grand Championship (MČR) (Aktualizováno)

Rád bych Vás pozval na blížící se vrchol domácí sezóny - Grand Championship (MČR) v Praze. Mistrovství se bude konat v sobotu 28.9. v kongresovém sále Centra pohybové medicíny v Praze (detail místa zde). Začátek turnaje je stanoven na 10:30.

Budeme hrát s novým RESTRICTED LISTEM a CP 6 Long May He Reign nebude legální.

Mezi cenami bude samozřejmě Grand championship kit od výrobce hry FFG, plno dalších cen a nikdo tak nezůstane neobdarován.

Vstupné na vrchol domácí sezóny bude 350 Kč. 

Těšíme se na vás a doufáme, že vás dorazí, co nejvíce. Zdá se, že budeme poctěni také zahraniční účastí jako obvykle. Jinak jsou na turnaji srdečně vítáni i případní nováčci či snad jen zájemci o omrknutí hry.

Pokud se hodláte účastnit, tak se prosím přihlašte prostřednictvím následujícího turnajového kalendáře (stačí být přihlášený k Facebooku).

V platnosti jsou oficiální turnajová pravidlaFAQ (nezapomeňte na Restricted list) a rovněž karty v překladech do lokálních jazyků jsou platné (v případě významových nejasností má prioritu anglická originální verze). 

9:30 – 10:30 bude probíhat registrace.

Pro turnaj je decklistová povinnost.

Legalita (finální): LCG (Core Set + 6 CP Westeros cyklu + Wolves of the North + Lions of the Casterly Rock + 6 CP War of the Five Kings cyklu + Watchers at the Wall + 6 CP Blood and Gold cyklu + House of Thorns + Sands of Dorne + 6 CP Flight of Crows cyklu + 6 CP Dance of Shadows cyklu + King of the Isles + Fury of the Storm + 5 CP King's Landing cyklu)

Na turnaji budou 3 rozhodčí. 

Na místo konání se dostanete nejlépe metrem C na zastávku Chodov a posléze busem 197 dvě stanice na zastávku Benkova, která je nedaleko areálu.

Parkování je možné přímo vedle areálu.

V případě jakýchkoliv dotazů mě lze kontaktovat na "o.sestak@abalin.net"

Welcome at Czech Grand Championship event of Game of Thrones LCG in Prague. Tournament will be held on 28th of September at Congress hall in Prague (details of location here) and is scheduled to start at 10:30 AM. The official main event to be held will be in Joust format.

New RESTRICTED LIST will be applied and CP 6 Long May He Reign will not be legal.

There will be FFG Grand Championship kit as a prize but also variety of other nice prize stuff if the Old Gods show us a favor.

If you would like to attend please just signup yourself via the following registration form (it is enough to be logged to Facebook).

Official tournament rules and FAQ (please do not forget about Restricted list) are applied and cards translated into other languages are allowed as well (in case of interpretation ambiguity original English version has priority). 

Here are some final details below:

9:30 - 10:30 registration will be held.

Decklist is required.

There will be 3 judges for the tournament. 

How to get there: It is very convenient to use underground "C" (red one) to reach station "Chodov". Then via bus 197 you have to go to second station "Benkova". You are then at the neighborhood of tournament location.

Parking lots are available directly at the tournament location.

Accomodation: Solid accommodation in walking distance is Hotel Chodov or Easy Star Hostel

Entry fee: 14 EUR or 350 CZK 

Legality (final): LCG (Core Set + 6 CP of Westeros cycle + Wolves of the North + Lions of the Casterly Rock + 6 CP of War of the Five Kings cycle + Watchers at the Wall + 6 CP of Blood and Gold cycle + House of Thorns + Sands of Dorne + 6 CP Flight of Crows cycle + 6 CP of Dance of Shadows cycle + King of the Isles + Fury of the Storm + 5 CP of King's Landing cycle)

If you have any questions please just contact me at "o.sestak@abalin.net"