25.5. War of the Night's King (LCG Premier tournament) updatováno

Rád bych Vás pozval na jeden z blížících se vrcholů sezóny - tradiční War of the Night's King v Praze. Turnaj se bude konat v sobotu 25.5. v kongresovém sále Centra pohybové medicíny v Praze (detail místa zde). Začátek turnaje je stanoven na 10:30.

Na turnaji bude k dispozici celá řada cen jako obvykle.

Vstupné na jeden z domácích vrcholů sezóny bude 300 Kč. 

Těšíme se na vás a doufáme, že vás dorazí, co nejvíce. Zdá se, že budeme poctěni také zahraniční účastí. Jinak jsou na turnaji srdečně vítáni i případní nováčci či snad jen zájemci o omrknutí hry.

Pokud se hodláte účastnit, tak se prosím přihlašte prostřednictvím následujícího turnajového kalendáře (stačí být přihlášený k Facebooku).

V platnosti jsou oficiální turnajová pravidlaFAQ (nezapomeňte na Restricted list) a rovněž karty v překladech do lokálních jazyků jsou platné (v případě významových nejasností má prioritu anglická originální verze).   

9:30 – 10:30 bude probíhat registrace.

Pro turnaj je decklistová povinnost.

Legalita (finální):  LCG (Core Set + 6 CP of Westeros cycle + Wolves of the North + Lions of the Casterly Rock + 6 CP War of the Five Kings cyklu + Watchers at the Wall + 6 CP Blood and Gold cyklu + House of Thorns + Sands of Dorne + 6 CP Flight of Crows cyklu + 6 CP Dance of Shadows cyklu + King of the Isles + 2 CP King's Landing cyklu)

Na turnaji budou 3 rozhodčí. 

Na místo konání se dostanete nejlépe metrem C na zastávku Chodov a posléze busem 197 dvě stanice na zastávku Benkova, která je nedaleko areálu.

Parkování je možné přímo vedle areálu.

V případě jakýchkoliv dotazů mě lze kontaktovat na "o.sestak@abalin.net"

 --------------------------------------------------------------------------

Welcome at traditional Czech Premier event "War of the Night's King" of Game of Thrones LCG in Prague. Tournament will be held on 25th of May at Congress hall in Prague (details of location here) and is scheduled to start at 10:30 AM. The official main event to be held will be in Joust format.

There will be a plenty of spoils of war as usual and an additional nice prize stuff if the Old Gods show us a favor.

If you would like to attend please just signup yourself via the direct registration form (it is enough to be logged to Facebook).

Official tournament rules and FAQ (please do not forget about Restricted list) are applied and localised cards are allowed as well (in case of interpretation ambiguity original english version has priority). 

Here are some final details below:

9:30 - 10:30 registration will be held.

Decklist is required.

There will be 3 judges for the tournament. 

How to get there: It is very convenient to use underground "C" (red one) to reach station "Chodov". Then via bus 197 you have to go to second station "Benkova". You are then at the neighborhood of tournament location.

Parking lots are available directly at the tournament location.

Accomodation: Solid accommodation in walking distance is Hotel Chodov or Easy Star Hostel

Entry fee: 12 EURos or 300 CZK 

Legality (final): LCG (Core Set + 6 CP of Westeros cycle + Wolves of the North + Lions of the Casterly Rock + 6 CP of War of the Five Kings cycle + Watchers at the Wall + 6 CP of Blood and Gold cycle + House of Thorns + Sands of Dorne + 6 CP of Flight of Crows cycle + 6 CP of Dance of Shadows cycle + King of the Isles + 2 CP of King's Landing cycle)

If you have any questions please just contact me at "o.sestak@abalin.net"