11.6. LCG Regional tournament (War of the Night's King)

Rád bych Vás pozval na jeden z blížících se vrcholů sezóny - tradiční Regionál v Praze. Turnaj se bude konat v sobotu 11.6. v Praze a budou ho hostit reprezentativní prostory restaurace Špejchar nacházející se v areálu Chvalské tvrze. Začátek turnaje je stanoven na 11:00.

Hlavní cenou na turnaji bude regionální kit od FFG, výrobce hry. Dále přidám ještě další zajímavé ceny.

Vstupné na jeden z domácích vrcholů sezóny bude 300,-Kč. (V ceně je zahrnut i oběd)

Těším se na vás a doufám, že vás dorazí, co nejvíce. Zdá se, že budeme také poctěni zahraniční účastí. Jinak jsou na turnaji srdečně vítáni i případní nováčci či snad jen zájemci o omrknutí hry.

Pokud se hodláte účastnit, tak se prosím přihlašte prostřednictvím následujícího formuláře.

V platnosti jsou oficiální turnajová pravidla a rovněž lokalizované karty jsou platné (v případě významových nejasností má prioritu anglická originální verze). 

10:00 – 11:00 bude probíhat registrace.

Podle počtu hráčů bude turnaj na 5 nebo na 6 základních kol. Do eliminací postoupí s největší pravděpodobností TOP 8 nejlepších hráčů.

Pro turnaj je decklistová povinnost.

Legalita: LCG (Core Set + 6 CP Westeros cyklu + Wolves of the North)

Na turnaji budou 3 rozhodčí. 

Na místo konání se nejlépe dostanete metrem B na konečnou zastávku Černý most a posléze busem (220, 221, 223, 261, 273 a 296) jednu zastávku na stanici Chvaly, která se nachází přímo u areálu.

Nejbližší (hned vedle místa konání turnaje) a ještě relativně levné ubytování je Hotel Chvalská Tvrz 

V případě jakýchkoliv dotazů mě lze kontaktovat na "o.sestak@abalin.net"

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Welcome at traditional Czech Regional event of Game of Thrones LCG in Prague. Tournament will be held on 11th of June in Prague (Špejchar restaurant in area of Chvaly fortress) and is scheduled to start at 11 AM. The official main event to be held will be in Joust format.

There will be FFG regional kit as a prize (of course) but also some other nice prize stuff if the Old Gods show us a favor.

If you would like to attend please just signup yourself via the following form.

Official tournament rules are applied and localised cards are allowed as well (in case of interpretation ambiguity original english version has priority). 

 Here are some final details addendum:

10:00 - 11:00 registration will be held.

The number of preliminary rounds will be decided on the spot according the number of players (basically 5 or 6 preliminary rounds). The elimination cut after Swiss will be most probably TOP8 of best players.

Decklist is required.

There will be 3 judges for the tournament. 

How to get there: It is very convenient to use underground "B" (yellow one) to reach its endstation "Cerny most". Then use available buses (220, 221, 223, 261, 273 and 296) to reach the close station "Chvaly"(very next station). You are then at the entrance of tournament location.

Accomodation: The closest (directly next to the location of Regional) and still relatively cheap option for accomodation is Chvalska Tvrz Hotel 

Entry fee: 12 EURos or 300 CZK (Lunch is included in the fee)

Legality: LCG (Core Set + 6 CP of Westeros cycle + Wolves of the North)

If you have any questions please just contact me at "o.sestak@abalin.net"