18.5. LCG Regional tournament (War of The Ninepenny Kings)

Konečně se blíží vrchol sezóny - mistrovství republiky a zároveň regionální turnaj. Turnaj se bude konat v sobotu 18.5. v Praze a budou ho premiérově hostit reprezentativní prostory Světa deskových her. Začátek turnaje je stanoven na 11:00.

Hlavní cenou na turnaji bude regionální kit od FFG, výrobce hry. Dále přidám ještě nějaké zajímavé ceny a pokud se mi zadaří, tak bude akci nějakými cenami dotovat i HBO. Vstupné na tento domácí vrchol sezóny bude 100,-Kč.

Těším se na vás a doufám, že vás dorazí, co nejvíce. Zdá se, že budeme také poctěni zahraniční účastí. Jinak jsou na turnaji srdečně vítáni i případní nováčci či snad jen zájemci o omrknutí hry.

Pokud se hodláte účastnit, tak se prosím přihlašte (signup záložka).

11:00 – 11:30 bude probíhat registrace.

Podle počtu hráčů bude turnaj na 5 nebo na 6 základních kol. Do eliminací postoupí s největší pravděpodobností TOP 8 nejlepších hráčů.

Pro turnaj je decklistová povinnost.

A Turn of the Tide CP je legální pro Regionál, jak již bylo řečeno.
 

Na turnaji budou 3 rozhodčí. 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Welcome to the Czech Regional event of  Game of Thrones LCG. Tournament will be held on 18th May in Prague (Games and Puzzles) and is scheduled to start at 11 AM. The official main event to be held will be in Joust format.

There will be FFG regional kit as a prize (of course) but also some other nice prize stuff and if the Old Gods give us a favour I will be able to have the event sponsored by HBO.

Here are some final details addendum:

11:00 - 11:30 registration will be held

The number of preliminary rounds will be decided on the spot according the number of players (basically 5 or 6 preliminary rounds). The elimination cut after Swiss will be most probably TOP8 of best players.

First round will be paired according to our internal ranking and all players not participated in our internal metas ranking will be considered unassigned for the sake of pairing and therefore paired randomly with the best players of the ranking.

Decklist IS required.

A Turn of the Tide CP is legal for this tournament as already mentioned. There will be 3 judges for the tournament. 

Entry fee: 4 EURos (100kc)

Legalita/Legality: LCG (Core Set + 6 CP  Clash of Arms + 6 CP  Time of Ravens + 6 CP King's Landing + 6 CP  Defenders of the North + Kings of the Sea + Princes of the Sun + Lords of Winter + Kings of the Storm + Queen of Dragons + Lions of the Rock + 6 CP Brotherhood without Banners + 6 CP Secrets of Oldtown + 6 CP  A Tale of Champions + 6 CP Beyond the Narrow Sea + 4 CP A Song of the Sea)

Váš NW


 

 

PřílohaVelikost
PDF icon agot-deck-list.pdf349.55 KB