"To be a Wolf" aneb jak postavit balík za Starky

Rod Starků nabízí hned několik zásadních buildů:

- Classic
- War / Bolton
- Stalwart
- Kings in the North / Traitor
- Noble

Nejprve však obecná charakteristika. Jak jste si mohli přečíst v představení rodů, rod Starků disponuje velkou válečnou silou. Je tedy velmi dobrý ve vyhrávání military challenge (válečných výzev). Ty podporuje řada zabíjecích mechanik po výhrách v útoku, v obraně či jiných. Docela silní jsou Starkové i v power challenge (mocenské výzvě), řada jejich charakterů má s military ikonou i power ikonu. Další zbraní Starků, která jim výrazně pomáhá k výhře je plno charakterů s Deadly, které nutí soupeře k unopposed challenge, jinak dojde ke smrti dalších charakterů. Velkou slabinou Starků je však intrika. Starkové jsou čestný rod a proto na intrikaření nejsou stavěni. Jejich častou obranou proti intrice je vyložení všech klíčových karet na stůl co nejdříve, aby o ně nemohli přijít. A teď už k jednotlivým mechanikám. Prostudujte zejména Stark Classic ze kterého další buildy vychází.

Classic Stark

Plot deck většinou obsahuje velké množství military battle plotů, které fungují skvěle v kombinaci s Robbem 5KE. Umožňují nějáké dodatečné zabíjení jako např. Fury of the Wolf či Steel on Steel nebo vyhledávání lokací po vyhrané military challenge jako Battle of Blackwater bay. Plot deck by měl obsahat také pár 2-claim plotů, aby bylo zabíjení efektivní - těmi můžou být např. Gathering Storm či Siege of Riverrun, který má navíc i military battle trait. V každém balíku by pak neměl chybět reset, např. Wildfire Assault, Valar Morghulis či Winter Storm.

Balík starků by měl být bohatý na charaktery. Každý balík by měl mít přibližně 27-32 charakterů a u Starků platí, že čím více, tím lépe. Většina dobrých charakterů má vysokou sílu a zpravidla dvě ikony (military a power). Neměl by tak chybět Robb, Eddard, Arya či Jon, který navíc disponuje i intrikou. Pokud chcete alespoň zčásti bojovat proti intrice je Catelyn správná volba. Vybírejte charaktery, které podpoří vaše military challenge jako je třeba Mindless Brute nebo vám pomohou úspěšně tyto výzvy bránit, jako třeba Hodor. Dbejte však na to, abyste kromě drahých charakterů měli i několik charakterů levných, jelikož Starkové většinou nedisponují velkým příjmem. K tomu poslouží třeba House Umber Recruiter, Shaggydog nebo Knight of the Tumblestone. Z neutrálních charakterů dobře do balíku zapadá například Syrio Forel či Mountain Bandits.

Co se týká lokací, tak by měl balík obsahovat kolem 12 příjmových lokací a 2-5 efektvoých lokací. Z příjmových lokací jsou nejlepší vzácné 5KE lokace Vale, Reach a Riverland, nicméně ty se však těžko shání a nahrazují je často Fallow Fields. K podpoření Military battle plotů by neměl chybět Iron Island a North. Jednou by si měla najít do balíku cestu i Lord Eddard's Chambers. Dalšími vhodnými lokacemi na příjem jsou Northern Fiefdoms, Northern Hamlets a pro mě osobně nezbytné Narrow sea. Nejlepší efektovou lokací je Snow Castle, který je velmi silný pokud máte ve hře již hodně charakterů. Další používanou lokací je Executioner's Block, který funguje dobře s 5KE Aryou. Zajímavý může být třeba i Riverrun, avšak je těžko sehnatelný.

Starkové disponují také několika velmi silnými attachmenty. Jedním z nejlepších je v současné době Icy Catapult, který odradí soupeře od útoků na vás. Starkové rovněž disponují množstvím attachementů, které zachraňují charaktery - třeba Icy Helm nebo Crested Wolf Shield. Vy se tak můžete soustředit na útok bez obav, že vám něco umře. Dalším opravdu silným attachmentem je Needle, avšak dá se použít jen na Lady charakter, je tedy výborná např. na Catelyn, ale musí vám přijít v kombinaci což je trochu limitující. Počet attachmentů v balíku je na volbě hráče, ale neměl by příliš přesahovat 10 kusů.

Event karet by měl Stark balík obsahovat málo, jelikož jsou často terčem soupeřových intrik do vaší ruky. Nemusíme však zase tolik šetřit a proto do 10 je přijatelné číslo. Důležitou eventou je Watching the Heavens, který vám pomůže v náběru karet a je tak jedním z mála takových efektů dostupných pro Starka. Dále bychom se měli především zaměřit na zabíjecí eventy a podpořit tak svoji mechaniku. Nabízí se Moment of Glory, Routing the Charge nebo Like Warm Rain (společně s Moment of Glory pouze při dostatečném počtu War charakterů či influence). Dále se používá v kombinaci s Millitary battle ploty Favorable Ground, který ničí soupeřovy lokace. A v neposlední řadě proti attachmentů soupeře je jistě účinný Weapons at the Door.

War / Bolton

Tato strategie se zaměřuje na využití charakterů s War cresty a těmi jsou především u Starků jejich vazalové Boltoni.

Plot deck je podobný jako u Classic buildu avšak může obsahovat navíc The Power of Arms, který podporuje War mechaniku.

Z charakterů je nejdůležitější používat ty s War cresty doplněny obvyklým Robbem, Eddardem atd. Nesmíme ovšem zapomenout na Greatjon Umbera, Jory Cassela, King Robb's Host a další. Z neutrálů pak především Randyll Tarly, který všem War charakterům zvyšuje sílu. No a konečně z Boltonů použit všechny dostupné jako jsou Roose Bolton, Bastard of Bolton, Reek, Steelshanks Walton, Flayer of Men a další. Jako Bolton si budete také připadat silnější v intrice, jelikož byli vcelku intrikáni. K vítězství vám pomůže i řada charakterů se stealth. Nevýhodou Boltonů je, že některé charaktery jako Roose či Bringers of Dread vám mohou soupeři převzít za influence. Boltoni si totiž nepotrpí na loajalitu. Důležité je tak mít v balíku dost influence.

Tím jsme se dostali k lokacím. K již zmíněným je tak důležité přidat nějakou influence. Důležitá může být The Weeping Water, která vám udrží charaktery na vaší straně. Velmi cenný se pak jeví The Dreadfort, který s Boltony přináší zničující synergii pro soupeře. Při použití množství war charakterů pak není od věci mít po ruce i Frozen Outpost. Při hodně influence se používá i Harrenhal.

Co se týká attachmentů, tak pro tuto strategii nejsou žádné speciálně vyhrazené. Dá se však použít Lord's Battle Standard, k vytvoření nových war charakterů. Dále je pak možnost do kombinace použit i Against the Common Foe.

Z eventů se hodí především již zmíněné Moment of Glory a Like Warm Rain, dále pro umravnění soupeře při přebírání charakterů slouží Punishment of Thieves, který tvoří zničující kombo s kartami měnící kontrolu..

Stalwart

Keyword stalwart nebyl ze začátku příliš kvalitní a jediným použitelným charakterem byla 5KE Arya. V poslední době si ale dost přilepšil a tak si zaslouží vlastní kategorii.

Ploty nejsou třeba žádné speciální, viz Classic deck.

Z charakterů je důležitý především Midnight Sentry, ten by měl být v balíku třikrát. Dále používejte charaktery se Stalwart, aby jim mohl Midnight Sentry přidávat sílu. Takže Arya, Greatjon Umber, CoreSetový Eddard a v neposlední řadě Jaqen, který je se zvýšenou silou téměř neporazitelný. V balíku by také neměl chybět Winterfell Tutor, který bude kompenzovat váš slabší náběr.

Z lokací se může hodit Winterfell Hot Spring a především Riverrun, který opět řeší problémy s náběrem, stejně tak jako Gates of Winterfell. Na podporu charakterů můžete přidat ještě Training Yard.

Z attachmentů a eventů není třeba žádných speciálních. Dle mého názoru je však nesmysl hrát eventy a attachmenty, které mají samy Stalwart, jelikož vám náběr zabrzdí úplně.

Kings in the North / Traitor

Agenda KitN zakazuje hrát v balíků neutrální charaktery a lokace, můžete se tak rozloučit s vašimi Syrii či Fallow Fields. Umožňuje však před každým zápasem odstranit z balíku až 15 karet tak, aby vám vždy zbylo alespoň 60. Balíček většinou 15 karet navíc je tzv Sidedeck. K čemu je to dobré? No tato strategie se využívá zejména pro hru s Traitory (zrádci). Ve hře je několik karet, které škodí vlastním rodům, musíte je však hrát tzv. out-of-House, tedy nehrajete jen starkské charaktery. Ty pak většinou po příchodu do hry zabíjejí, zahazují apod. charaktery příslušného rodu. Stačí vám tak před hrou zjistit, jaký rod hraje soupeř a pak z balíku odstranit traitory ostatních rodů.
Agenda KitN se však nemusí využívat pouze ke hře s Traitory, třebaže se k tomu nabízí. Budeme se však zabývat především hrou s traitory.

Plot deck by měl obsahovat navíc plot Under One Banner, který umožňuje hrát out-of-House karty bez penalizace. Dále je pak vhodné hrát On Raven's Wings, abyste traitory mohli dát rovnou do hry bez penalizace.

Z charakterů, kromě normálních, hrát samozřejmě traitory a to tyto základní pro každý rod: Rabid Wolf, Personal Concubine, Nightfire Convert, Pilfering Stowaway, Ghiscari Arsonist, Childish Tell-Tale a dále například Selfless Scoundrels. Dodatečně se pak mohou hodit některé charaktery, které slevují gold penalty pro jiné rody, nejsou však nutné.

Z lokací je důležité mít pokud možno všechny 5KE vzácné tedy: Vale, Reach a Riverlands jelikož nemůžete používat neutrální lokace. Dále se pak do balíku hodí ještě Bear Island, který nefunguje pokud hrajete nestarkské karty. Pokud tedy chcete hrát s Bear Islandem, nesmíte mít v balíku ani žádné neutrální attachmenty.

Attachmenty a eventy jsou stejné jako běžně, na podporu zabíjení a náběru.

Noble

Poslední z využívaných strategií je Noble strategie. Podobně jako se ve War decku používají war charaktery, zde se využívají především noble charaktery. Tato strategii je ale málo využívaná, závisí totiž na vzácných a drahých charakterech a eventách, které jsou často terčem slabé starkovské intriky.

Plot deck navíc může obsahovat Power of Blood plot, který chrání vaše důležité charaktery před smrtí. Můžete také přidat Prove One's Worth, které poslouží jako zavírací plot.

Z charakterů volte především ty s noble crestem, můžete hrát i out-of-House, ale ze starkovských volte Eddarda, Robba, Catelyn, Sansu, Blackfishe, Rickarda Karstarka či Donellu Hornwood. Z neutrálních se pak nabízí Littlefinger. Dále je dobré posílit i intriku, jelikož potřebujete udržet eventy v ruce.

Z lokací není potřeba nic speciálního.

Z attachmentů pak volte především Crown Regent, který učiní vaše noble charaktery velmi silné.

Z event se pak přímo nabízí Hang the Traitors. Velmi silný event, ale také drahý, proto je dobré mít na jeho zaplacení kromě noble charakterů i dost influence v decku. Dalšími jsou třeba Guilty či Weapons at the door. V neposlední řadě, pokud používáte řadu unikátních charakterů, se vám bude hodit i They Live! který je ochrání před smrtí a vy se tak můžete v klidu soustředit na ostatní challenge.

Tak a teď už jste Stark jak má být a tak nezbývá než zvolat:
WINTER IS COMING!

Komentáře

Chválím, že se do toho někdo konečně pustil :-)

No já jsem se k tomu měl už od začátku akorát cíli trvalo než se to napsalo, pak to muselo projít cenzurou (Andre - nic ve zlém) no a pak sem si musel najít čas to jsem dát. Bohužel s dalšími rody už moc nepomůžu, kromě obecných pravidel a Starků nejsem na ostatní rody moc expert tak by to za moc nestálo...teď už je to na ostatních :)

třeba se ostatní nechají inspirovat Tvým příkladem :)