OCTGN aneb jak si jednoduše zahrát po internetu a mnohem více


V poslední době se na české AGoT scéně objevuje stále více nováčků, kteří by si chtěli hru ozkoušet, než se plně vrhnou do její koupě. Nejlepší je samozřejmě poznat nějaké zkušené hráče a od nich se hru naučit, ale to vyžaduje spoustu času. Především je pro některé hráče obtížné se v dnešní upěchané době někde sejít a zahrát.

Pro vás všechny co si chcete testovat balíky buď jen tak sami nebo s kamarádem na druhé straně republiky (světa), tak tu máme skvělou možnost, kterou je OCTGN. Jedná se o zkratku "Online Card and Tabletop Gaming Network" a jak už zkratka sama napovídá tak umožňuje hraní karetních a deskovkových her po internetu.

Sám mám s touto aplikací už dlouholeté zkušenosti a musím říct, že pro AGoT podporuje aplikace všechny důležité aspekty hry tak, aby bylo hraní co nejjednodušší a nejpříjemnější.


Jak tedy na to?

Nově je k dispozici OCTGN verze 3. Kterou doporučuji stáhnout zde

K správnému chodu aplikace je nutný mít nainstalován Microsoft .NET Framework 4 Extended, který by měl být součástí instalačky, popř. ho můžete stáhnout ze stránek Microsoftu. Možná bude nutné po instalaci OCTGN provést restart PC a případnou aktualizaci Windows přes Windows Update.

K přístupu na nové OCTGN je nyní potřeba mít účet na Gmailu (YouTube atp.). Stačí jen založit prázdný email a ten jinak nemusíte využívat. Nové umožňuje aplikace daleko jednodušší systém přihlašování do her než dříve kdy bylo potřeba mít nainstalované Hamachi a připojovat se přes IP adresy. To vše je nyní v nové verzi řešeno přes Lobby, kde se můžou hráči jedoduše najít.

Ok tak mám nainstalováno, kde ale vezmu AGoTy?

Všechny důležité soubory pro chod aplikace jsou už dávno vytvořeny včetně databáze karet podle setů. Vše naleznete na stránce zde
Na této stránce si stáhněte ze sekce download hru (Game) a doporučuji i žetony (Markers). Dále naleznete všechyn sety. Ty starší jsou souhrně pod jedním odkazem "old" LCG sets. Dále jsou pak ty novější, které jsou aktualizovány velmi záhy poté co nové CP a Expanze vyjdou. Podmínkou pro užívání však je že nové karty mladší než 6 měsíců jsou cenzurovány. To se projevuje tak, že při hraní jsou texty karet vymazány. V databázi se však texty nachází. Všechny karty jsou po 6 měsících aktualizovány a již bez cenzury. Toto je malá daň za jinak perfektní aplikaci a texty se dají snadno dohledat na netu, nebo popř. soupeři vysvětlit.

Poté co si hru a sety stáhnete tak spusťe apliakci a přihlašte se. V sekci Games si prak přidejte novou hru (Install Game) a po poklikání na ni si přidejte všechny stažené sety (Install Sets). Dále si pak musíte vytvořit balík. Opět v sekci Games - Deck Editor si vytvořte balík. Karty můžete vyhledávat podle několika různých kritérií. Nezapomeňte si balík pak uložit.

Tak mám balík jak teď na to?

Pak už není nic jednoduššího než v záložce Host/Join založit hru nebo se do nějaké připojit. V současnosti se jedná o novou verzi, a tak není moc lidí online a proto je dobré se předem domluvit s někým, s kým budete hrát, často totiž není nikdo dostupný. Popř. můžete zkusit v Lobby sehnat někoho na hru. Nebo si jen sami vytvořit hru jen pro sebe a zkoušet si Setup atp. Ve hře si načtete balík pomocí Load Deck. Pak si jen užijte hru. Při zakládání hry nezapoňte nechat zašktnutou položku Two-sided table pokud chcete hrát ve dvou.

Několik tipů jak hrát a aplikaci používat

Pro lepší zobrazení si můžete pomocí F11 zvětšit aplikaci na celou obrazovku.
NEZAPOMEŇTE balík zamíchat před prvním náběrem. Pravým klik na balík a Shuffle.
Pro setup klikněte pravým na balík a Draw Many je automaticky nastaveno na 7. Pro Mulligan klikněte pravým na vaši ruku a "Take Mulligan".
Karty do setupu nebo do shadows hrajete tak, že při přetahování karty z ruky na stůl drříte SHIFT a karta tak bude "face down". Pravým kliknutím na kartu vyberte PEAK, abyste viděli, o jakou se jedná kartu po najetí kurzorem na ni. Toto se hodí, především pokud máte více karet v Shadows a nepamatujete si která je která.
F8 po najetí nakartu ji otočí lícem nahoru nebo lícem dolu, můžete prvně označit více karet abyste to nemuseli dělat pro každou kartu zvlášť.
F5 stoupne všechny karty (důležité do Standing fáze)

Komentáře

Zde jsem vytvořil databázi hráčů tak, abychom se jednoduše mohli domlouvat na hry.

Super nová verze, famózní systém párování do her. Naprostá spokojenost.
Díky Rozy za postnutí!

že mi to nejede v práci :D

Nemáte někdo tušení kde sehnat karty teď, když je megaupload dole? Koukal jsem se různě po internetu a nic jsem nenašel.

co takhle ten odkaz co je v článku? je to na mediafire...

odkaz v článku nefunguje, píše mi acces denied :(

to je divné, tady je odkaz, je to normálně na fŕu FFG: http://www.fantasyflightgames.com/edge_foros_discusion.asp?efid=16&efcid...

dá se to najít i v googlu když dát agot octgn...tak hned první odkaz